Švédské Malmö – jednodenní výlet pro milovníky parků i pláží

Malmö je jen kousek vlakem z Dánského letiště v Kodani. Dostanete se sem cca za půl hodiny a cestou přes moře můžete pozorovat krásný most nad mořem.

Po příjezdu do města se můžete vydat od hlavního nádraží přímo do centra kolem kostela Sankt Petri, který je skrytý v malých uličkách.
rybník ve Švédsku

Poté byste měli dojít na náměstí Stortorget, kterému dominuje kruhová kašna a po jehož obvodu naleznete mnoho kaváren a restaurací. Téměř za rohem lze plynule pokračovat na náměstíčko Lilla Torg, kde je možné zahlédnout spousta zajímavých architektonických úkazů.

Dále vaše kroky mohou směřovat na Gustav Adolf’s Torg, kde se nachází krásný park. Nelekejte se, že se zároveň jedná o hřbitov. Severské země se k tomu staví trochu jinak a nedělá jim problém jít se psem na procházku parkem kolem hrobů.

Podél řeky se dostanete až do dalšího komplexu parků (tentokrát se již nejedná o hřbitovy), kde se vám jistě zalíbí Slottsparken. Obsahuje překrásné jezírko, kde sídlí mnoho kachen a do kterého se mírně noří místní vrby. Až jej celé obejdete, můžete si dát přestávku odpočinkem na některé z laviček.

Dále je možné pokračovat kolem místního hradu, který se jmenuje Malmöhus a kde se zároveň nachází i galerie. Nečekejte však žádnou obrovskou stavbu.
most přes öresund

Od hradu se nabízí cesta na městskou pláž Ribersborg, která vám poskytne mnoho úchvatných pohledů na moře, písek a molo. Sever je v tomto opravdu kouzelný osobitý.

Poslední důležitou zastávkou je jistě nejvyšší budova celého Švédska, která se nazývá Turning Torso a kterou jistě uvidíte již z dálky, pokud se k ní vydáte směrem od pláže.

Celé město je čisté a minimalistické. O Malmö se říká, že v něm žije nejméně rodilých Švédů, a že je zde vysoké procento obyvatel, kteří jsou cizinci z různých koutů světa. Švédsko je obecně velmi otevřeno všem emigrantům shánějícím azyl.