Provádějí se ještě někde ruční výkopové práce?

Není pochyb o tom, že doba pokročila. Máme dnes moderní technologie a stroje, které za nás udělají prakticky cokoliv, co si jen pomyslíme. Není tedy divu, že se začaly prosazovat i v nejrůznějších oborech. Například některé výroby jsou dnes již téměř plně automatické.

 

Mnoho lidí tento trend vnímá negativně, neboť se bojí, že díky tomu přijdou o práci, neboť je zcela nahradí stroje. Je toto reálná obava, nebo jsou tyto mašiny pouze pomocníci, kteří vždy budou potřebovat lidskou ruku, která by je vedla a řídila?

 

vykop1

 

Podívejme se například na kopáčské profese. Dnes již nevidíte lidi s krumpáči a motykami, nýbrž nejrůznější bagry či rypadla, které postupují mnohem rychleji a efektivněji, než by to kdykoliv člověk dokázal. Znamená to tedy, že už skončila doba pro ruční výkopové práce http://servisvirivychvan.cz/sluzby/vykopove-prace/? Skutečně je plně nahradily stroje?

 

Ne tak docela. Je sice pravda, že v naprosté většině případů se výše jmenované bagry používají, avšak je třeba si uvědomit jejich omezení. Tím prvním je jejich velikost. To znamená, že se nedostanou například do užších uliček nebo do špatně přístupného terénu například v lese.

 

vykop2

 

S tím se samozřejmě pojí i velká váha, zvláště pokud mají ještě nabranou zeminu. Nehodí se tedy do míst, která by se pod nimi mohla probořit.

 

Dále je tu fakt, že nabírají na jedno hrábnutí velké množství půdy. To je samozřejmě ve většině případů výhoda, avšak někdy to může být i překážkou. Řeč je například o situaci, kdy je v dané oblasti položeno elektrické vedení či vodovodní trubky. Ty samozřejmě nesmí být během prací porušeny. Zde tedy opět přichází ke slovu staré známé lopaty a krumpáče, které umožňují mnohem jemnější a pečlivější práci.

 

Podobné situace jsou například i na archeologických nalezištích. Zde je potřeba zvláště pečlivá práce, aby se žádný z nálezů nepoškodil.

 

Jak je tedy vidět, dělníci, alespoň co se kopáčů týče, se o svou práce bát prozatím nemusí. Stále jsou totiž situace, kdy člověka nepřekoná žádný stroj.